Mida teha kui kohtad juhtkoera?
Kui Sa oled bussi-/takso-/rongijuht: Siis lubad Sa juhtkoera ilusti bussi. Ilma suukorvita. Ja saad reaalselt aru sellest, et see koer ei käi seal istmeid täis oksendamas, radikaid seinalt närimas või kaassõitjate kõrisid läbi puremas. Samuti ei käi juhtkoerakasutaja sõitmas lihtsalt selleks, et aega surnuks lüüa… või sellepärast et “koer tahtis bussiga sõita”. Kui juhtkoer ja kasutaja juba bussi tulevad on selleks lihtsalt reaalne vajadus, mitte soov juhti kuidagiviisi ahistada.
Samas on vähemalt üks bussijuht, kes on alati koera nähe siiralt rõõmus, nii et talle meeldiks vist ka variant, kus tema rõõmuks koeraga sõitmas käiakse 🙂
– Sõitjate bussiliiniveo, bussijuhuveo, taksoveo ja pagasiveo üldeeskiri:
2. peatükk, §7, (2): Nägemispuudega isikul on õigus vedada teda saatvat juhtkoera.
2. peatükk, §8, (18): Koera veo eest liiniveol, v.a pimeda juhtkoer, võib vedaja tasu võtta vastavalt kehtestatud korrale.
– Ühistranspordiseadus:
7. peatükk: § 27.Tasuta sõit riigisisesel liiniveol:
(1) Riigisisesel liinil (kaasa arvatud kommertsliin) raudtee-, maantee- ja veeliikluses on vedaja kohustatud tasuta vedama:
2) puudega lapsi, sügava puudega 16-aastaseid ja vanemaid isikuid ning sügava või raske nägemispuudega isiku saatjat või nägemispuudega isikut saatvat juhtkoera.
[RT I 2006, 55, 405 – jõust. 01.01.2007]
– Tallinna koerta ja kasside pidamise eeskiri:
1. peatükk, 11. Ühistranspordis peab koeral olema jalutusrihm ja suukorv, välja arvatud koertel, kes on süles või kandmisvahendis.
1. peatükk 17.5 Eeskirja punktide 11, 17.2 ja 17.3 nõudeid ei rakendata vaegnägija juhtkoera ja teenistusülesannet täitva erikoolituse saanud teenistuskoera kohta.
☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
Kui Sa oled autojuht, kes näeb tee ääres või sebral seismas juhtkoera ja/või valge kepiga inimest:
Siis Sa ei lähe närvi ära, et “Tal on ju roheline, miks ta üle ei lähe, ei näe et on roheline vääää”… Või vastupidi, kui tal on punane tuli ja ta teele astub, siis ei kasuta Sa “tugevama õigust” vaid pigem kasuta mõistust ja veendu, et nii koer kui kasutaja turvaliselt üle jõuavad. Aitäh.
-Liiklusseadus:
2. peatükk, 5. jagu, §35, (3): Juht peab igal pool andma teed valge kepiga või juhtkoeraga liikuvale pimedale jalakäijale.
2. peatükk, 5. jagu, §50: Sõidukiiruse valimine:
(4) Juht peab sõitma piisavalt väikese kiirusega ja vajaduse korral seisma jääma, kui ta möödub:
3) valge kepiga või juhtkoeraga pimedast jalakäijast.
☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
Kui Sa oled kuri tädike mõne asutuse valvelauas vms, kes palub juhtkoer asutuse külastamise ajaks välja puu külge siduda vms:
Siis tea, et igal omavalitsusel on oma koerte ja kasside pidamise eeskiri, mis oma sisus on võrdlemisi ühesugune ja ütleb, et töötava juhtkoeraga võib minna põhimõtteliselt igale poole, v.a. haigla nakkusosakonnad nt. Aga toidupood, restoran, turg, kool, mänguväljak, kalmistud, rand…jamiskõikveel on juhtkoerale lubatud, sest tal on põhimõtteliselt teenistuskoeraga samad õigused. Päris huvitav oleks nt koht, kuhu on tehtud pommiähvardus (kuigi loodan, et kellelegi ei tehta eksolejah), ütleks pommikoerte saabudes, et: “aga meil koerad ei ole lubatud.. siduge nad palun välja puu külge seniks.” 🙂 Ühe juhtkoera hind on selline, et sama hästi võiks too tädike näiteks ööseks Lasnamäe maja ette jätta oma ilusa maasturi.. uksed pärani ja ilma valveta.
Kuna kohalikke omavalitsusi on sadamiljonbiljontriljonit (Eesti on ju suur riik), siis toon ühe näite:
– Tartu koerte ja kasside pidamise eeskiri:
1. peatükk, 3. Koera või kassiga avalikus kohas viibimine:
3.2. Keelatud on:
3.2.3. viibimine koera või kassiga avalikus supelrannas (01. maist kuni 01. septembrini), kalmistul, kaubandus- või toitlustusettevõtte territooriumil, turul, spordi- või mänguväljakul, noorsootööasutuse ning haridusasutuse territooriumil ja avalikel kultuuriüritustel, v.a selleks ettenähtud kohad ja üritused.
1. peatükk, 5. Lõppsätted:
5.1. Käesoleva eeskirja punkte 3.2.3. ei rakendata pimeda inimese juhtkoera suhtes.
☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
Ja viimaks, mitte enam seadustest vaid tervest mõistusest lähtuvalt:
Kui Sa oled hull loomasõber (nagu mina), kes kohtab töötavat (=rakmetes=tööriietuses) juhtkoera:
— Ära palun juhi koera tähelepanu mujale temaga kontakti otsides. Labrador on ülisõbralik tõug, kellele piisab otsa vaatamisest ja naeratusest, et tööülesanded hetkeks ununeksid. Veel enam segab ju tööajal paitamine ja meelitamine. Kasutajale võib see olla ohtlik. Päriselt ohtlik.
— Ära paku tänaval või kohvikus vms koerale ühtegi maiuspala. Sa ei tea, millele koer allergiline võib olla, ja töötav juhtkoer peab oskama käituda. Maiuseid pakkuvad heatahtlikud ei aita käitumisõpetusele kuidagiviisi kaasa.
— Kuigi juhtkoer on peaaegu targem kui mina, siis vot bussinumbreid ja valgusfoorivärve ta (veel) ei tunne eriti. Ja kui ka tunneks, siis ei viitsiks ka parima tahtmise juures vist liin number 361 ette haukuda. Foori taga/bussipeatuses võib alati koera-kasutajale öelda, mis värvi-numbriga tegu on. Ja kui keegi kuritahtlik tahaks kunagi vale infot öelda (meelega), siis tuleb onu Karma ja pillab Su trammi alla kogemata.
— Ja kui Sa seisad ntx sealsamas bussipeatuses, olles kenasti bussinumbreid loetlenud ja samal ajal koerafännina niiiiiii niiiiiiiii niiiiiiiiiiiiiiiiii väga seda nupsikut paitada tahaks. Ja nupsik on parajasti paigal ja tema omanik ka, siis võid ju alati kasutajalt küsida, kas Sa, palun, võid tema koeraga kudrukudru teha. Võib juhtuda, et isegi võid. Ja kui juhtus, et ei või, siis usu mind, sellel on kindlasti olemas põhjus. Võib-olla on just sellel kutsal liigse sõbralikkusega probleeme ja ta käib kontakti otsides läbi KÕIK vastu tulevad inimesed. Siis ei ole talle tänaval kontakteerumist juurde õpetada vaja… ehk siis mõista/arvesta ka eitavat vastust.
— Kui koer on kusagil üksi, ära mine teda näppima ja meelitama. Kui ta on pandud “kohta hoidma” on see üks tema tööülesannetest.
☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
Lisainfoks:
Juhtkoera on õpetatud:
– Täitma jalakäijate liiklusreegleid.
– Juhtima vaegnägija ohutult takistustest mööda või peatuma nende ees.
Takistused on: püstised (puud, postid), maapinnal olevad (trepid, augud), kõrgel asuvad (oksad) ja kitsaskohad (parkivate autode vahe). Juhtkoera õpetatakse takistusi märkama ning arvestades inimese mõõtmeid neist sujuvalt mööduma.
– Juhatama kätte otsitava koha. Juhtkoer tunneb erinevaid käsklusi: sebra, trepp, uks.
Samuti pooli “vasak” ja “parem” , nii saab kombineerida käske nagu otsi vasak sebra.
– Hoidma otsesuunda.
– Kasutama ühistransporti.
– Tõstma üles ja andma koerakasutajale mahapillatud eseme (ka sellepärast ei kanna juhtkoer suukorvi).
– Olema sõnakuulelik.
jne.
***
Igal aastal aprilli viimasel kolmapäeval on ülemaailmne juhtkoerte päev, mida tähistatakse enam kui 60-riigis, k.a. Eestis. Ehk siis sel kolmapäeval, 24. aprillil lehvitame nende auks sabasid 🙂